MSZA ŚW.

NARODZENIA NMP

BIAŁOGARD

NIEDZIELA

7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00

W DNI POWSZEDNIE

7.00, 9.00 (IX-VI), 18.00

Kościół filialny

LULEWICE

NIEDZIELA

10.00

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA

codziennie pół godz. przed mszą świętą

BIURO PARAFIALNE

CZYNNE

WTOREK
(nieczynne w okresie wakacji)

16.00 - 17.30

ŚRODA

16.00 - 17.30

SOBOTA

10.00 - 12.00

Sakrament Małżeństwa

Sakrament Małżeństwa

Zgodnie z Instrukcją Episkopatu Polski, przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu odbywa się w kilku etapach.

Tzw. przygotowanie dalsze odbywa się w rodzinie, już od lat dziecięcych, kiedy to rodzice i wychowawcy powinni starać się o rozwijanie cech ludzkich dziecka, które pozwolą mu w przyszłości na podjęcie dojrzałej decyzji o wyborze drogi życia.

Przygotowanie bliższe (potocznie zwane kursem przedmałżeńskim) odbywa się podczas katechezy szkolnej lub parafialnej. W naszej parafii, dla tych, którzy jeszcze go nie odbyli, organizowane są cykle 6 spotkań, dwa razy w roku (wrzesień – październik i luty – marzec), o czym informujemy wcześniej podczas niedzielnych ogłoszeń parafialnych. Najczęściej są to piątki, o godz. 19:00; czas trwania jednego spotkania: 2 godziny lekcyjne. Jeśli ktoś nie może brać udziału we wszystkich spotkaniach za pierwszym razem (tzn. np. podczas jesiennej sesji), może to uzupełnić podczas kolejnej – wiosennej sesji (daty i tematy spotkań podajemy wcześniej na naszej stronie internetowej, pod zakładką: aktualności). Na kurs nie trzeba się zapisywać, wystarczy się pojawić i otrzyma się wówczas kartę z tematami spotkań (każdy z narzeczonych otrzymuje własną).

Przygotowanie bezpośrednie dotyczy ostatniego już okresu, najczęściej na kilka miesięcy przed planowaną datą ślubu. Co najmniej 3 miesiące przed ta datą, należy zgłosić się do biura parafialnego (w parafii miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych), by odbyć tzw. kanoniczne badanie narzeczonych. Wyrażana jest wówczas wola narzeczonych przyjęcia tego sakramentu, zgodnie z nauką Kościoła. Jest ona następnie publicznie ogłaszana w miejscu zamieszkania narzeczonych (tzw. zapowiedzi).

Wymagane dokumenty: dowód osobisty; aktualne metryki chrztu narzeczonych (wystawione nie wcześniej, niż 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu) – dla tych, których chrzest był poza parafią; świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego (lub ostatnie świadectwo z nauki religii w szkole średniej, jeśli kurs był przeprowadzony w szkole); dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (jeśli ma być to być tzw. ślub konkordatowy).

Jeśli żadne z narzeczonych nie zamieszkuje na terenie naszej parafii, wymagana jest pisemna zgoda proboszcza miejsca zamieszkania jednej ze stron (na przeprowadzenie badań kanonicznych i zawarcie ślubu poza parafią, lub tzw. licencja – tylko na zawarcie ślubu, jeśli badanie kanoniczne odbyło się już w parafii zamieszkania narzeczonych).

Składa się dobrowolną ofiarę.